Dieta Dukana

Autorem artykułu jest Grzegorz ŚwięckiChcesz się odchudzić? Zastanawiasz się czy dieta jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Idziesz za modą i chcesz zastosować dietę Dukana? Polecam przeczytanie tego artykułu - a być może pomocny będzie w podjęciu decyzji.

DIETA - to magiczne słowo, które zna większość z nas. Pojawia się w naszym życiu przy okazji ważnych uroczystości, a głównie przed nadejściem lata. Wyraz ten powoduje pobudzenie mózgu do działania, do zwiększenia naszej motywacji. Zrobimy wszystko, aby tylko zrzucić parę kilogramów. I odetchnąć z ulgą, że się udało.

Moda na diety istnieje od dawna. Co raz słyszymy i czytamy o nowych wymysłach szalonych naukowców, którzy to stworzyli „wspaniałą dietę cud”. Istnieje tyle rodzajów diet, że nie sposób ich wymienić i co gorsza, każda z nich jest ogólnodostępna. Jedyny wysiłek to zazwyczaj stukanie w klawiaturę naszego komputera i dopasowanie wyników do naszych oczekiwań. A potem mozolne wdrażanie założeń diety, aby stracić kilogramy.

Ostatnią dietą, która zrobiła furorę w Polsce jest dieta Dukana, czyli inaczej mówiąc dieta białkowa. Wszyscy ją zachwalają, mówiąc, że jest bardzo efektywna. Dużo kilogramów mniej, w małym odstępie czasowym. Czy oby na pewno? O co tyle krzyku w diecie Dukana? Na czym polega jej fenomen? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na te pytania.

Zacząć trzeba od początku, czyli: na czym polega opisywana dieta?

Podstawą diety jest maksymalne ograniczenie produktów zawierających węglowodanowy (pieczywo, makarony, kasze, warzywa, owoce, słodycze) z równoczesnym zwiększeniem spożycia produktów białkowych (mięsa, ryby, rośliny strączkowe, nabiał). Każdy wie, że węglowodany to inaczej cukry, które są podstawowym źródłem energii dla organizmu, szczególnie cukry proste. W organizmie są one rozkładane, a następnie w postaci glukozy (cukru prostego) wykorzystywane. Jeżeli znacznie ograniczymy ich spożycie, organizm będzie musiał sam je sobie dostarczyć, przekształcając zgromadzone „zapasy” (czyli potocznie mówiąc nasz tłuszcz). Duże spożycie białka prowadzi do spadku masy ciała. Im więcej białka, tym szybciej stracimy kilogramy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ organizm musi zużyć sporo energii, aby białka strawić i wykorzystać. Dzięki temu w krótkim czasie uzyskujemy spory spadek masy ciała.

Niby kolorowo, a jednak…

Super! Udało nam się osiągnąć zamierzony cel. Ale czy zdajemy sobie sprawę jakim kosztem? W diecie Dukana zalecana ilość spożycia białka jest zdecydowanie za duża. Nasze nerki są bardzo obciążone. Wśród organów, które nie lubią tej diety znajduje się również wątroba, której poziom enzymów w trakcie trwania diety bezlitośnie skacze w górę. W trakcie przekształcania zgromadzonego w organizmie tłuszczu w energię powstaje kwas mlekowy i mocznik, które z kolei prowadzą do zakwaszenia organizmu i zaburzenia wielu istotnych funkcji i procesów komórkowych. Poziom cholesterolu we krwi podnosi się w skutek spożywania dużej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Dieta ta ma również wpływ na samopoczucie. Kiedy spożywamy mało węglowodanów narażeni jesteśmy na niedogodności typu: osłabienie, apatia, senność, które po dłuższym czasie przerodzić się mogą w rozdrażnienie i bezsenność.

Zbyt mała ilości błonnika w diecie powoduje zapchanie jelit, co skutkuje zaparciami; a nie są one bezpieczne, gdyż zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów, a nawet nowotworów jelita grubego.

Dieta, czy jest mi potrzebna?

Efektywniejszym, zdrowszym i na pewno bardziej kreatywnym pomysłem na schudnięcie bez wątpienia jest odżywianie z głową połączone z aktywnością fizyczną. Co jeść? Na pewno należy ograniczyć spożycie cukrów prostych, a zaprzyjaźnić się z węglowodanami złożonymi ( białe pieczywo, ziemniaki, słodycze zastąpmy pieczywem pełnoziarnistym, grubymi kaszami oraz warzywami i owocami najlepiej w postaci surowej). Odstawmy gazowane napoje i soki słodzone cukrem. Przecież nic nie gasi pragnienia tak skutecznie jak woda mineralna. A jeśli już chcemy pić coś słodkiego, to zainwestujmy w soki 100 % bez cukru. To na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

Dlaczego akurat dieta Dukana? Wszyscy wiemy, że diety są modne, a zapominamy, że sztuka odżywiania również jest modna. Tak samo jak i aktywność fizyczna. Bądźmy więc modni, ale troszkę inaczej niż wszyscy!

I pamiętajmy: jeśli już chcemy przejść na dietę, to niech będzie to dieta zbilansowana i przystosowana specjalnie do naszego organizmu przez doświadczonego dietetyka. Przeciecz każdy z nas jest wyjątkowy, więc dlaczego by nie mieć specjalnej diety – tylko dla nas :)

---

Sztuka Odżywiania


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl